Dondurma

Bir süredir evde dondurma yapıyorum. Nasıl yaptığımı merak edenlere için Duygu anadan geliyor.

Vanilyalı Dondurma  (4 kişilik)

  • 2,5 bardak süt ( ben sütçüden aldığım sütü tercih ediyorum. YaÄŸlı süt olması daha  lezzetli olmasını saÄŸlıyor)
  • 2/3 Su bardağı toz ÅŸeker
  • 1 tatlı kaşığı salep ( doÄŸal salep bulmak biraz zor. Aktarlarda var. Biraz da pahalı ama ben 100 gr aldım. hala bitmedi 🙂
  • Çay kaşının ucu ile doÄŸal vanilya ( buda aktarlarda var)

Sütü hafif ısıtıp içine 1 tatlı kaşığı salebi katıp karıştırın. 15 dakika salebin ÅŸiÅŸmesini bekleyin. ÅžiÅŸince ÅŸekeri de ekleyip karıştırarak 15-20 dk piÅŸirin. Koyulaşınca altını kapatıp vanilyayı ekleyip bir daha karıştırın. soÄŸuyunca dolaba koyun 12 saat dinlensin. 12 saat sonunda dondurma makineniz varsa ( bende tefal kidsdondurma makinesi var)  bu karışımı 15 dakika makinede karıştırın. Sonra buzluÄŸa atın. 2 saat de buzlukta beklesin. dondurma hazır. EÄŸer donurma makineniz yoksa yarım saatte bir buzluktan çıkarıp karıştırmanız gerekiyor. 3 – 4 kere çıkarıp karıştırmanız yeterli.

İsterseniz vanilya yerine kako, damla sakızı, keçi boynuzu veya istediğiniz meyveleride kullanabilirsiniz. İster külahta ister dondurma kalıbı ile isterseniz kasede hepsi de çok güzel gözüküyor. Barış hepsine bayılıyor.

Afiyet olsun 🙂

Buda neden hazır almayıp, evde yaptığımın cevabı : Milliyet haber

 

This entry was posted on Thursday, February 23rd, 2012 at 19:45 and is filed under Günlük. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.