Sarelleli ekmek savaşları

1. savaş: Veli toplantısı. Muattap alınan kişi: Okul Müdürü

Çocuklara ara Öğün diye verilen yemek listesinde haftada bir sarelleli ekmek çıkıyor.
Ben “Yararından çok zararı olduğunu düşünüyorum. Onun yerine başka birşey koyamaz mıyız ?”
Müdür: “Burası devtel okulu her istediğiniz şeyi zırt pırt değiştiremeyiz. Liste deyişmez”
Ben:” iyi de ben listenin tamamını eleştirmiyorum ki. Kaldı ki eleştirecek çok şey var ama devlet okulu olduğunun farkında olduğum için sadece sarelleli ekmeğin değişmesini rica ediyorum”
Müdür beni gene kÖtü annelikle itham ederken allahtan bir kaç tane daha anne çıktı beni destekleyen. Bunun üzerine müdür bey ” tamam ozaman Öğretmenler ile konuşun bunu aranızda halledin” dedi. Bu arada biz meyve Önerisi getirdik reddedildi. Nedense

2. Savaş: Tatiller bitip de okul tekrar düzene oturunca ilk fırsatta Öğretmenlere hatırlatma gereği duydum. Çünkü listede 2 haftada bire inmiş olsada sarelleli ekmek vardı. Bu sefer muattap Öğretmenlerin yÖnlendirmesi ile Okul Müdür Yardımcısı

Ben: “Veli toplantısında müdür bey ile konuştuk ve menü üzerinde Öğretmenler ile konuşmamız gerektiğini sÖyledi. Ve beni size yÖnlendirdiler. Şu sarelleli ekmek mevzunda bir ricam olacak. Ben e benim gibi düşünen en az 10 anne sarelleli ekmeğin listeden kaldırılmasını rica ediyoruz. Yerine meyve konabilir mesela.”

Müdür yardımcısı: “Öyle kafanıza gÖre, sırf sizin allerjiniz var diye menüden kaldıramayız. Ayrıca sarelleli ekmek yararlıdır. Katkı maddesi diyorsanız menüdeki herşeyin içinde katkı maddesi var ozaman yemek vermeyelim çocuklara”

Güyya beni tehtit ediyor. “Olur kaldırın. Benim için çok daha iyi olur. Ama ben beslenme yollarım o halde çocuğuma.”

Diyince. Hemen çark etti. Başladı sarelleli ekmeğin faydalarına. Ben onun yerine ballı ekmek verin yada tahin pekmezli ekmek verin. Diyince. Onlarda da var ama katkı maddesi nakaratına geçti. BÖyle yarım saat sesler oldukça yükselerek kavga ettik.

Ben en son.” Yani siz diyorsunuz ki burası devlet okulu. Bizim istediğimiz olur. Sizin sÖz hakkınız yok. Eğer Öyle ise arka mı dÖner susar giderim.”

Hemen çark etti. ” Yo olur mu estafurullah. Tamam ben aralık ayına koymayacağm sarelleli ekmek. Ama bu ay listeler hazrılandığı için iki gün yiyecekler.” (Bu arada benim gibi başka bir anne itiraz ettiği için haftada 2 ye indirildiğini Öğrendim sonradan.)

Ben: ” Tamam sorun değil. Amacım kavga çıkarmak değil. Müdür bey siz aranızda halledin dediği için size geldim. Aramızda anlaşabileceğimizi düşündüm. Ama bence sarelleli ekmek çocukları tatlı ve çikolataya teşfik ediyor. Yararından çok zararı sadece içinde katkı maddelerinden değil. Çocuklara çikolatanın ana yemek yerine geçebileceği izlenimini veriyor. Bu nedenle yanlış buluyorum.” dedim.

Yerine konacak şeyler konusunda da kısa bir kavga ettik. “Meyve” dedim. “O doyurmaz” dedi. “Kek de versek içinde şeker var dersiniz”Dedi. Ben ” ne münasebet. keşke kek koysanız. Hiç değilse burada mutfakta hazırlıyorsunuz onu. Katkı maddesiz ve daha sağlıklı olacak” dedim.

En son benim daha çok üste çıkmamdan mı ? Yoksa işi çok olduğundan mı bilmem, anlamış gibi gÖründü müdüre hanım. Hatta “ben de evde organik ürünlerle besleniyorum. Ama sarelle de alıyorum Kendime.” Dedi. Allam yaa. Senin ne yediğinden bana ne . Ben parmak kadar çocukların yeme alışkanlığı kazanmasında senin rolünü sÖylüyorum sadece.

Bakalım 3. savaş olacak mı ? Bir ara ben ” benim gibi düşünen 10 tane anne getirirsem değiştirir misiniz ?” dedim. Pek panik olmuştu. O kozu kullanırım artık 🙂

This entry was posted on Çarşamba, Ekim 30th, 2013 at 14:03 and is filed under Beslenme. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.