KKK aşı

Barış, geçen hafta 3,5 sene aradan sonra tekrar aşı oldu. Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak aşısı. Doktora gitmeden 1 gün önce oturup konuÅŸtum onunla. Aşı nedir ? Neden aşı olamamız gerekir ? canı yanacak mı ? Hepsini tek tek anlattım.  Hiç bir bilgiyi saklamadan, büyük insanla konuÅŸur gibi. Sonra doktora giderken tekrar hatırlattım  bütün bunları. Muayene sırasında her zamanki gibi gülümseyen, cesur olduÄŸu için hafifden gururlu bir başık vardı yüzünde 🙂 Doktor amcası muayene ederken gene kıkırdadı. Sohbet ettiler Doktor amcası ile uzun uzun. Sıra aşıya geldiÄŸinde doktor amcası “sen bismillah demeyi biliyor musun ?” dedi. Bizimki daha ” biss” diyemeden yaptı aşıyı. Gözler sulandı. dudak aÅŸağı düştü. Bana baktı. Ben o zamana kadar sakin sakin yerinde oturan kadın, ayaÄŸa fırlayıp yanına giderek, gülümseyip ” bitttiiii” diye bağırmaktan kendimi alamadım 🙂  Geçti gitti. Çok cesurdu gene benim oÄŸlum. “Acıdı mı” dedim. ” Evet çok acıdı” dedi. Sarıldım ona. “Åžimdi geçti mi” dedim. “Hayır” dedi ama gülümsüyordu artık.

3,5 sene neden ara verdik aşılara: Çünkü ilk 6 ay gerçekten cahildim. Malesef ki gerekli gereksiz her aşıyı yaptırdık. Sonra doktorumuzu deÄŸiÅŸtiripde biraz daha bilinçlenince hata ettiÄŸimizi farkettik. Aşı gerekli evet. ama her aşı deÄŸil. Yani vucudun kendi kendine savaşıp zararsız atlatabileceÄŸi hastalıklarda gerekmiyor aşı. EÄŸer çocuÄŸun bağışıklık sistemi güçlü ise. SaÄŸlık problemleri yoksa bence her aşıyı yaptırmak doÄŸru deÄŸil. Peki neden KKK aşısını yaptırdım. Çünkü hem 3,5 sene vucudu artık dinlendi ve katkı maddelerinden arındı ( yani umarım 🙁  ) Hem de kızamık gibi ağır ateÅŸli hastalıkları belli bir yaÅŸa kadar geçirmezse ileride çok daha ağır geçirme riski olduÄŸunu düşündüğümden artık yapma kararı aldım. 1,5 sene daha aşı yaptırmayacağım. Sonra tekrar aşıları gözden geçirip yapılması gereken aşı varsa yaptıracağım.

This entry was posted on Monday, February 4th, 2013 at 11:17 and is filed under Günlük. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.